PDA

View Full Version : 10 ball world champion Phuilippines


Jrene
02-16-2015, 05:02 AM
start today, anyone knows anything about it

Jrene
02-17-2015, 06:06 PM
FIRST DAY RESULTS
Winners need one more win to advance to the Final 64. Losers go to the losers side of the double elimination bracket for another chance.

Group 1
Chang, Yu Lung(TPE) 9 6 David Alcaide David(ESP)
Petri Makkonen(FIN) 9 7 Augusto Boots(PHI)
Pahdahsung Shognosh(CAN) 9 - 8 Cristian Gariando (PHI)
Piotr Kudlik (POL) 9 8 Aloysius Yapp(SIN)

Group 2
Raymund Faraon(PHI) 9 - 4 Kamal Chawla(IND)
Liu Chien Chieh(TPE) 9 2 Ibrahim Amir(MAS) vs.
Anton Raga(PHI) 9 3 David Renemar(PHI)
Wang Can(CHN) 9 8 Antonio Lining(PHI)

Group 3
Waleed Majid(QAT) 9 - 6 Jordan Legaspi(PHI)
Mieszko Fortunski(POL) 9- 5 Demosthenes Pulpul(PHI)
Wu Kun Lin(TPE) 9 8 Hsu Kai Lun(TPE)
John Morra(CAN) 9 -8 Jundel Mazon(PHI)

Group 4
Lee Van Cortez(PHI) 9 2 Muhammad Zulfikri(INA)
John Rebong(PHI) 9 7 Maritn Daigle(CAN)
Karol Skowerski(POL) 9 7 Raj Hundal(GBR)
Antonio Gabica(PHI) 9 - 3 Lui Haitao(CHN)

Group 5
Marco Teutscher(NED) 9 5 Nick Ekonomopoulos(GRE)
Jerico Bonus(PHI) 9 8 Mateusz Sniegocki(POL)
Ruben Bautista(MEX) 9 - 4 Sundeep Gulati(IND)
Ramil Gallego(PHI) 9 - 2 Vincent Goh(AUS)

Group 6
Ralf Souquet(GER) 9 6 Ham Wonsik(KOR)
Baseth Mapandi(PHI) 9 6 Patrick Gonzales(PHI)
William Millares(PHI) 9 6 Val Pauay(PHI)
Chang Jung Lin(TPE) 9 7 Benjie Gueuarra(PHI)

Group 7
Radoslaw Babica(POL) 9 - 6 Hunter Lombardo(USA)
Michael Turkowski(POL) 9 - 6 Sean Nark Malayan(PHI
Ryu Seung Woo(KOR) 9 - 5 Thomasz Kaplan(POL)
Jason Klatt(CAN) 9 - 6 Toh Lian Han(SIN)

Group 8
James Aranaz(PHI) 9 6 Rodney Morris(USA)
Ruslan Chinakhov(RUS) 9 - 4 Irsa Nasution(INA)
Roland Garcia(PHI) 9 - 7 Babken Melkonyan(ROM)
Dennis Orcollo(PHI) 9 - 8 Oliver Medenilla(PHI)

Group 9
Ivica Putnik(CRO) 9 7 Albin Ouschan(AUT)
Francisco Bustamante(PHI) 9- 2 Chen Hsin Ting(TPE)
Elvis Calasang(PHI) 9- 5 Kwon Hojun(KOR)
Alex Pagulayan(CAN) 9 - 3Cheng Yu Hsuan(TPE)

Group 10
Karl Boyes(GBR) 9 7 Ronnie Alcano(PHI)
Fu Che Wei(TPE) 9- 8 Dante Razalan(PHI)
Jani Seikkinin(FIN) 9 5 Behzad Zareifrad(IRI)
Warren Kiamco(PHI) 9 8 Raymart Comomt(PHI)

Group 11
Ko Ping Chung(TPE) 9 6 Daryl Peach(GBR)
Richard Alinsub(PHI) 9 6 Marc Bijsterbosch(NED)
Manuel Gama(POR) 9 3 Jomel Sultan(PHI)
Elmer Haya(PHI) 9 7 Muhammad Bewi(INA)

Group 12
Alex Kazakis(GRE) 9 6 Yang Ching Shun(TPE)
Hsu Jui An(TPE) 9 4 Daniele Corrieri(ITA)
Roberto Gomez(PHI) 9 3 Roland Dela Cruz(PHI)
Sahroni(INA) 9 8 Thorsten Hohmann(GER)

Group 13
Carlo Biado(PHI) 9- 4 Ryan Maglassang(PHI)
Mark Rodriguez(PHI) Romero Silvano(PHI)
Denis Grabe(EST) 9 6 Mark Mendoza(PHI)
Michael Feliciano(PHI) 9 7 Konstantine Stepanov(RUS)

Jrene
02-17-2015, 06:08 PM
WC 10 Ball

Singles and Doubles Billiard Tournament

Watch Live Scoring and brackets in this link:

Jrene
02-18-2015, 02:16 AM
RESULTS AND BRACKETS

http://www.wpa-pool.com/web/index.asp?id=131&pagetype=live_scoring&eventid=236

Jrene
02-18-2015, 05:21 PM
Results SECOND DAY

Group 13
Romero Silvano(PHI) 9 -0 Mark Rodriguez(PHI)(Silvano wins by default, Rodriguez no-show)

Group 14
Oliver Villafuerte(PHI) 9 4 Mario He(AUT)
Jerico Banares(PHI) 9 5 Marcus Chamat(SWE)
Jeffrey de Luna(PHI) 9- 0 Imran Majid(GBR)
Asis Tadique(PHI) 9 6 Johann Chua(PHI)

Group 15
Mika Immonen(FIN) 9 6 Jeffrey Calonge(PHI)
Stuart Pettman(GBR) 9 8 Liu Ri Teng(TPE)
Emil Martinez(PHI) 9 5 Stephan Doiron(CAN)
Leonardo Didal(PHI) 9 8 Ko Pin Yi(TPE)

Group 16
Ricky Yang(INA) 9 0 Jeong Young Hwa(KOR)
Jonas Magpantay(PHI) 9 6 Erik Hjorleifson(CAN)
Ruben Cuna(PHI) 9 4 Ricky Zerna(PHI)
Darren Appleton(GBR) 9 2 Angelo Ariola(PHI)

Results Winners side matches. Winner qualifies for Final 64. Loser gets one more chance.

Group 1
Chang, Yu Lung(TPE) 9 - 6 Petri Makkonen(FIN)
Piotr Kudlik (POL) 9 1 Pahdahsung Shognosh(CAN)

Group 2
Raymund Faraon(PHI) Liu Chien Chieh(TPE
Anton Raga(PHI) 9 5 Wang Can(CHN)

Group 3
Mieszko Fortunski(POL) 9 - 5 Waleed Majid(QAT)
John Morra(CAN) 9 5 Wu Kun Lin(TPE)

Group 4
Lee Van Cortez(PHI) 9 5 John Rebong(PHI)
Antonio Gabica(PHI) 9 8 Karol Skowerski(POL)

Group 5
Jerico Bonus(PHI) 9 7 Marco Teutscher(NED)
Ruben Bautista(MEX) 9 6 Ramil Gallego(PHI)

Group 6
Ralf Souquet(GER) 9 3 Baseth Mapandi(PHI)
Chang Jung Lin(TPE) 9 7 William Millares(PHI)

Group 7
Radoslaw Babica(POL) 9 7 Michael Turkowski(POL)
Jason Klatt(CAN) 9 4 Ryu Seung Woo(KOR)

Group 8
James Aranaz(PHI) 9 8 Ruslan Chinakhov(RUS)
Dennis Orcollo(PHI) 9 - 8 Roland Garcia(PHI)

Group 9
Francisco Bustamante(PHI) 9- 3 Ivica Putnik(CRO)
Alex Pagulayan(CAN) 9 1 Elvis Calasang(PHI)

Group 10
Fu Che Wei(TPE) 9- 5 Karl Boyes(GBR)
Warren Kiamco(PHI) 9 3 Jani Seikkinin(FIN)

Group 11
Ko Ping Chung(TPE) 9 8 Richard Alinsub(PHI)
Elmer Haya(PHI) 9 3 Manuel Gama(POR)

Group 12
Alex Kazakis(GRE) 9 5 Hsu Jui An(TPE)
Roberto Gomez(PHI) 9 6 Sahroni(INA)

Group 13
Carlo Biado(PHI) 9- 4 Ryan Maglassang(PHI)
Denis Grabe(EST) 9- 5Romero Silvano(PHI)

Group 14
Oliver Viliafuerte(PHI) 9 - 5Jerico Banares(PHI)
Jeffrey de Luna(PHI) 9 1 Asis Tadique(PHI)

Group 15
Stuart Pettman(GBR) 9 5 Mika Immonen(FIN)
Emil Martinez(PHI) 9- 2 Leonardo Didal(PHI)

Group 16
Jonas Magpantay(PHI) 9 - 1 Ricky Yang(INA)
Darren Appleton(GBR) 9 7 Ruben Cuna(PHI)



Results Losers Side Matches. Losers are out, winners get one more chance to qualify.

Group 1
David Alcaide David(ESP) 9 4 Augusto Boots(PHI)
Aloysius Yapp(SIN) 9 6 Cristian Gariando (PHI)

Group 2
Kamal Chawla(IND) 9 7 Ibrahim Amir(MAS)
David Renemar(PHI) 9 8 Antonio Lining(PHI)

Group 3
Demosthenes Pulpul(PHI) 9 4 Jordan Legaspi(PHI)
Jundel Mazon(PHI) 9 8 Hsu Kai Lun(TPE)

Group 4
Muhammad Zulfikri(INA) 9 7 Maritn Daigle(CAN)
Lui Haitao(CHN) 9 1 Raj Hundal(GBR)

Group 5
Nick Ekonomopoulos(GRE) 9 6 Mateusz Sniegocki(POL)
Sundeep Gulati(IND) 9 4 Vincent Goh(AUS)

Group 6
Patrick Gonzales(PHI) 9 6 Ham Wonsik(KOR)
Val Pauay(PHI) 9 7 Benjie Gueuarra(PHI)

Group 7
Sean Nark Malayan(PHI) 9 - 7 Hunter Lombardo(USA)
Thomasz Kaplan(POL) 9 2 Toh Lian Han(SIN)

Group 8
Rodney Morris(USA) 9 8 Irsa Nasution(INA)
Oliver Medenilla(PHI) 9 3 Babken Melkonyan(ROM)

Group 9
Albin Ouschan(AUT) 9 8 Chen Hsin Ting(TPE)
Cheng Yu Hsuan(TPE) 9 1 Kwon Hojun(KOR)

Group 10
Ronnie Alcano(PHI) 9 6 Dante Razalan(PHI)
Raymart Comomt(PHI) 9 1 Behzad Zareifrad(IRI)

Group 11
Marc Bijsterbosch(NED) 9 6 Daryl Peach(GBR)
Muhammad Bewi(INA) 9 7 Romel Sultan(PHI)

Group 12
Yang Ching Shun(TPE) 9- 4 Daniele Corrieri(ITA)
Roland Dela Cruz(PHI) 9 6 Thorsten Hohmann(GER)

Group 13
Ryan Maglassang(PHI) 9 5 Romero Silvano(PHI)
Konstantine Stepanov(RUS) 9 -5 Mark Mendoza(PHI)

Group 14
Marcus Chamat(SWE) 9 5 Mario He(AUT)
Johann Chua(PHI) 9 3 Imran Majid(GBR)

Group 15
Jeffrey Calonge(PHI) 8 -9 Liu Ri Teng(GBR)
Ko Pin Yi(TPE) 9 0 Stephan Doiron(CAN)

Group 16
Erik Hjorleifson(CAN) 9 5 Jeong Young Hwa(KOR)
Ricky Zerna(PHI) 9 4 Angelo Ariola(PHI)

irock
07-05-2016, 05:59 PM
Is SVB playing?