It's only a 6 pack of v10 direct from TaomIs that the 9-pack ordered direct from Taom? I’ve got mine coming and can’t wait!
It's only a 6 pack of v10 direct from TaomIs that the 9-pack ordered direct from Taom? I’ve got mine coming and can’t wait!
Wasted space in the box? I’m guessing that’s the same size box I’ll get my 9 piece order in.It's only a 6 pack of v10 direct from Taom
Yes they put a little foam in there to keep it from moving around but the box seems to be a perfect fit for 9.Wasted space in the box? I’m guessing that’s the same size box I’ll get my 9 piece order in.
Considering the shipping cost was the same for 9 piece as it was for 6, in addition to the slightly lower per piece price, after trying out the chalk, I had no issue with ordering 9. They will disappear in no time as soon as some of our players give it a chance.Yes they put a little foam in there to keep it from moving around but the box seems to be a perfect fit for 9.
Perhaps one of the most overlooked aspects of this 714 run is that I never witnessed Jason request to have either the object balls cleaned or the cue ball marked and cleaned. Compare that to other previous players. If that’s not a testament as to the quality of this Taom chalk and how it can prevent potential chalk marks and skids, I don’t know what it is!Jason Shaw use of this Chalk I am sure we’ll drive sales, some people will have to have it.
I had a budget I wanted to spend and the 6 pack was it. The 9 pack would have made it about 1 dollar cheaper a piece before figuring in shipping and taxes. Im thinking the amount Ive been playing the 6 pieces will last me a very long time ,like 6 years or more.Considering the shipping cost was the same for 9 piece as it was for 6, in addition to the slightly lower per piece price, after trying out the chalk, I had no issue with ordering 9. They will disappear in no time as soon as some of our players give it a chance.
silly to spend that much on chalk ....
Yes, I’m counting on selling 7 of my 9 pieces and making enough profit to pay for the 2 I’m keeping for myself.I had a budget I wanted to spend and the 6 pack was it. The 9 pack would have made it about 1 dollar cheaper a piece before figuring in shipping and taxes. Im thinking the amount Ive been playing the 6 pieces will last me a very long time ,like 6 years or more.
I don't doubt this... Honestly I don't really stress about chalk and have been living off the same 100pc box I bought decades ago. That said I thought it might be smart to prevent undo cleaning of my soon to be freshly reclothed table. Little did I know how much this stuff costs...Perhaps one of the most overlooked aspects of this 714 run is that I never witnessed Jason request to have either the object balls cleaned or the cue ball marked and cleaned. Compare that to other previous players. If that’s not a testament as to the quality of this Taom chalk and how it can prevent potential chalk marks and skids, I don’t know what it is!
Wow, that Canadian to Euro rate sucks. The US to Euro rate would make that chalk $124 for 9 pieces, or just under $13 apiece. Add the shipping and it’s more like $16 apiece. yes, expensive, in fact nearly the wholesale cost of an entire 144 piece gross box of master chalk. It does however, last a very long time, but not 144 times as long!I don't doubt this... Honestly I don't really stress about chalk and have been living off the same 100pc box I bought decades ago. That said I thought it might be smart to prevent undo cleaning of my soon to be freshly reclothed table. Little did I know how much this stuff costs...
109euro for 9 pieces = $155cdn
I didn't need to get to the shipping calculator...lol
t is pricey stuff I hope I'll like it. I do wonder if they could lower the price by going cheaper on the packaging.
I'm trusting google on the conversion.Wow, that Canadian to Euro rate sucks. The US to Euro rate would make that chalk $124 for 9 pieces, or just under $13 apiece. Add the shipping and it’s more like $16 apiece. yes, expensive, in fact nearly the wholesale cost of an entire 144 piece gross box of master chalk. It does however, last a very long time, but not 144 times as long!
Whatever it is, it is clearly why he broke the 14.1 record.
The reason I didn't buy just 1 was I didn't want to be paying around 36+ dollars for 1 piece. It was cheaper in the long run to buy 6 at 26 dollars a piece and I could always sell some if I wanted to .serious question....why didn't you just buy 1 piece to try it out?