Their margins on these chalk cubes are so insane, I'm surprised they're not hand delivered from a Rolls Royce driving courier.
I do not want to start war, but what is your source of info?
Do you know their R & D cost, cost of equipment to manufacturer, cost of raw material, rent, marketing etc?
Nothing I listed is Free.
Chalk is not magic or made from exotic ingredients. Charging 30 dollars for a piece is insane. I stand by my previous statement.
Well what you think is your opinion, reread my question about business structure.
Then reply with facts to back ip
Your statement.
Or option two is because you know so much, make chalk computable to Toam, and sell it cheap.
Friend is inventor he has 4 new product coming to market, the expense to pull this off is high, if you don’t get it PERFECT, b as d reviews will kill sales,
Most people do not understand the process from idea to final product, to advertising marketing, and last sales, and profit.
Zero apprenticing for product, inventor, what it took to go from idea, to consumer.