PLAYERS LIST is out.
Draw/Brackets should be out soon
1. WORLD RANKINGS
________________________________________
PLAYERS RANKED 1-16 ON THE WPA WORLD RANKING
Joshua Filler
(GER)
Shane van Boening
(USA)
Fedor Gorst
(ROC)
Jayson Shaw
(GBR)
Alexander Kazakis
(GRE)
Niels Feijen
(NED)
Ralf Souquet
(GER)
Billy Thorpe
(USA)
Tyler Styer
(USA)
PLAYERS RANKED 1-16 ON THE MATCHROOM POOL WORLD RANKING
Albin Ouschan
(AUT)
Naoyuki Oi
(JPN)
Max Lechner
(AUT)
Eklent Kaci
(ALB)
Chris Melling
(GBR)
Darren Appleton
(GBR)
Billy Thorpe
(USA)
2. CONTINENTAL FEDERATION INVITATIONS
________________________________________
Masato Yoshioka
(JPN)
Yukio Akagariyama
(JPN)
Roberto Gomez
(PHI)
So Shaw
(IRI)
Hunter Lombardo
(USA)
Jeremy Sossei
(USA)
Jennifer Barretta
(USA)
Mieszko Fortunski
(POL)
Karol Skowerski
(POL)
Tomasz Kaplan
(POL)
Denis Grabe
(EST)
Mario He
(AUT)
Francisco Sanchez-Ruiz
(ESP)
Konrad Juszczyszyn
(POL)
Wojciech Szewczyk
(POL)
Mark Gray
(GBR)
Oliver Szolnoki
(HUN)
Sanjin Pahlivanovic
(BIH)
Roman Hybler
(CZE)
Mats Schjetne
(NOR)
Radoslaw Babica
(POL)
Muhummed Daydat
(RSA)
Richard Halliday
(RSA)
Vincent Halliday
(RSA)
Ruben Bautista
(MEX) Jeff Nieuwenhuyzen
Ricardo Sini
(ITA)
Nikos Ekonomopoulos
(GRE)
Daniel Maciol
(POL)
Tim de Ruyter
(NED)
Marco Dorenburg
(GER)
Miquel Silva
(POR)
Tobias Bongers
(GER)
Vitaliy Patsura
(UKR)
Shane Wolford
(USA)
Jani Siekkinen
(FIN)
3. TOURNAMENT INVITES
________________________________________
Alex Montpellier
(FRA)
April Larson
(USA)
Benji Buckley
(GBR)
Elliot Sanderson
(GBR)
Julio Burgos
(PUR)
Kaiden Hunkins
(USA)
Kristina Tkach
(ROC)
Lukas Fracasso Verner
(USA)
Marc Vidal
(USA)
Marcel Price
(GBR)
Margaret Fefilova
(BLR)
Oscar Dominquez
(USA)
Ricky Evans
(USA)
Sergey Lutsker
(ROC)
Stephen Holem
(CAN)
Wiktor Zielinski
(POL)
4. MATCHROOM POOL EVENTS
________________________________________
MOSCONI CUP PLAYERS 2020
Corey Deuel
(USA)
Chris Robinson
(USA)
Skyler Woodward
(USA)
PLAYERS WHO FINISHED 1ST-9TH AT US OPEN 2019
Jeffrey De Luna
(PHI)
Imran Majid
(GBR)
PLAYERS WHO FINISHED 1ST-9TH AT WORLD 9-BALL CHAMPIONSHIP 2019
Casper Matikainen
(FIN)
Ruslan Chinakhov
(ROC)
Waleed Majid
(QAT)
Aloysuis Yapp
(SGP)
Mateusz Sniegocki
(POL)
PREDATOR CHAMPIONSHIP LEAGUE POOL WINNERS' GROUP 2021
David Alcaide
(ESP)
Mark Bijsterbosch
(NED)
5. WPA WOMEN'S WORLD RANKINGS
________________________________________
PLAYERS RANKED IN THE TOP 5 OF THE WPA WOMEN'S WORLD RANKING
Kelly Fisher
(GBR)
Jasmin Ouschan
(AUT)
6. EVENT WINNERS
________________________________________
WINNERS OF MATCHROOM POOL EVENTS 2018-2020
WINNERS OF MATCHROOM WORLD RANKING EVENTS 2020
WPA WORLD U-19 CHAMPION
Jonas Souto Comino
(ESP)
WPA JUNIOR GIRLS WORLD CHAMPION
WPA U-17 WORLD CHAMPION
Moritz Neuhausen
(GER)
7. WORLD RANKINGS
________________________________________
PLAYERS RANKED 17TH ONWARDS ON THE WPA WORLD RANKING
Thorsten Hohmann
(GER)
Toru Kuribayashi
(JPN)
Marco Teutscher
(NED)
Mika Immonen
(FIN)
Nick Malai
(GRE)
Petri Makkonen
(FIN)
Yip Kin-Ling
(HK)
Robbie Capito
(HK)
Danny Olson
(USA)
Omar Al Shaheen
(KUW)
Pijus Labutis
(LTU)
Mohammad Berjawi
(LEB)
Jakub Koniar
(SLO)
8. ADDITIONAL TOURNAMENT INVITES
________________________________________
Jaroslav Polach
(SLO)
Petr Urban
(CZE)
Michal Gavenciak
(CZE)
Fabio Petroni
(ITA)
Daniele Corrieri
(ITA)
Mickey Krause
(DEN)
Bahram Lotfy
(DEN)
Badar Abdullah Alawadhi
(KUW)
Christoph Reintjes
(GER)
Mark Magi
(EST)
Aleksa Pecelj
(SRB)
Ronald Regli
(SUI)
Dimitri Jungo
(SUI)
Yana Halliday
(BLR)
Veronika Ivanovskaia
(GER)
Kevin Lannoye
(BEL)
Andreja Klasovic
(SRB)
Vladimir Matvienko
(ROC)
Francisco Gatsby
(CHI)
Henrique Correia
(POR)
Vania Franco
(POR)
Darcy Joseph McGinley
(CAN)
Jan van Lierop
(NED)
Andreas Madsen
(DEN)
Ivica Putnik
(CRO)
Ivo Aarts
(NED)
Alain Da Costa
(FRA)
Kim Laaksonen
(FIN)
Roberto Bartol
(CRO)
Benjamin Belhassen
(FRA)
Philipp Stojanovic
(CRO)
Daniel Schneider
(SUI)
www.matchroompool.com